Pod papugami wisi lustro, w którym każdy ma
most z lampionami, promenadę do białego dnia...

Ilekroć zabrzmi głos Czesława Niemena, wielu z nas przed oczami stają znajome obrazy. Ciemne okalające szczupłą twarz włosy wymykające się spod kapelusza, prosta biała koszula, błysk w oku. Osobowość i magnetyzm na scenie wypełnionej elektronicznymi instrumentami. III Inspiracje-Interpretacje w Światowidzie przypomną piosenki tego charyzmatycznego i oryginalnego artysty, którego "Dziwny jest ten świat", nagrodzony na festiwalu w Opolu stał się nie tylko jednym z największych polskich przebojów lat 60, ale też utworem muzycznym wszech czasów.

Do udziału w konkursie na interpretację piosenek z repertuaru Czesława Niemena zgłosiła się ponad trzydziestka młodych wokalistów z całej Polski. Na podstawie nadesłanych materiałów komisja artystyczna wybrała dwunastkę, która zaprezentuje się w konkursie. Zakwalifikowana młodzież to najczęściej studenci szkół artystycznych (poznaj tegorocznych uczestników -> TUTAJ), osoby, które od lat szkolą głos na rozlicznych warsztatach, występują na imprezach muzycznych, częstokroć odnosząc sukcesy. Dla młodych artystów piosenka z mistrzowskiego kanonu zawsze pozostaje znakomitą szkołą warsztatu. Konkurs w ramach Inspiracji-Interpretacji wymaga jednak od uczestników własnych pomysłów wykonawczych repertuaru, który jest tematem festiwalu.

Festiwal planowaliśmy na pierwszy weekend grudnia - obecne realia zmusiły nas do przeformatowania imprezy – podzieliliśmy ją na dwie transze. Warsztaty dla uczestników konkursu, które zwykle wypełniały dwa festiwalowe dni zostały rozłożone na grudniową pracę zdalną pomiędzy zespołem (Małgorzata Król-Sozańska/ warsztaty z technik mowy; Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek/ akompaniatorzy) a uczestnikami. 

Koncerty: konkursowy i finałowy odbędą się już w styczniu (16-17.01 2021), również w sieci jako transmisja online na FB i kanale You Tube ODT Światowid. Prezentacjom konkursowym przysłuchiwać się będą jurorzy w osobach koneserów i znawców piosenki literackiej, a są to: Teresa Drozda, Janusz Radek oraz Mariusz Kiljan. Jury rozdysponuje jako nagrody 7 tys. zł oraz wskaże osobę, która zdobędzie Grand Prix oraz statuetkę festiwalu. Festiwalowe wydarzenia wzbogaci również wystawa karykatur autorstwa Tomasza Brody, prezentując galerię uczestniczących do tej pory w Inspiracjach-Interpretacjach postaci. Samego artystę-grafika także będzie można na festiwalu spotkać, a i podejrzeć, jak spod jego ręki powstają zabawne portrety kolejnych wykonawców oraz zaproszonych gości. 

Inspiracje-Interpretacje: Czesław Niemen | 16-17 stycznia 2021

16 stycznia 2020 r. godz. 16.00 | ODT Światowid, wstęp wolny

  • Herbatka w oparach nostalgii
    Czesława Niemena wspominać będą: Paweł Sztompke i Czesław "Mały" Bartkowski
    prowadzenie: Teresa Drozda
  • Konkurs na interpretację piosenek Czesława Niemena

17 stycznia 2020 r. godz. 17.00 | ODT Światowid; bilety 90 zł dostępne na KupBilecik.pl od stycznia 2021

  • Koncert galowy z udziałem laureatów konkursu
  • gościnnie: Janusz Radek „Jeszcze bliżej. Opowieści Niemenem” 

Transmisja wydarzeń na FB i kanale You Tube Ośrodka

biuro festiwalu; tel. 71 348 30 10
koordynator: Adam Buczma

www.inspiracjeinterpretacje.pl


Partner: ZAiKS
Patronat medialny: Radio Ram, Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura; Gazeta Wyborcza Wrocław, Strefa Piosenki.