Tadeusz Różewicz, kiedy jego matka jeszcze żyła, bał się powiedzieć jej, że jest Poetą. Kiedy umarła, napisał książkę o jej odejściu „Matka odchodzi” – pełną wierszy, wspomnień i miłości. Dopiero kiedy nasze Matki odchodzą, uświadamiamy sobie, czego o nich nie wiemy, o co chcielibyśmy zapytać, co chcielibyśmy im powiedzieć. Za co dziękować, a za co wręcz przeciwnie… 

„Oczy matki” to plenerowy dokumentalny spektakl performatywny zainspirowany twórczością Tadeusza Różewicza i wspomnieniami o innych Matkach, które już odeszły, realizowany w ramach przeglądu „Bohater.dok” przez Instytut Grotowskiego z okazji Roku Różewicza.

Reżyseria i scenariusz: Marta Kowalska, Ada Tabisz, Vital Ione, Mateusz Przyłęcki

środa 20 października | 19:00 | wstęp wolny, dla widzów 15+ 

więcej informacji -> Oczy matki

„Bohater.dok” to przegląd spektakli plenerowych (20–22/10/2021), które powstały z okazji Roku Różewicza 2021. Za pomocą metod teatru dokumentalnego twórcy starają się zbudować portret dzisiejszego „everymana”. Na podstawie wywiadów, badań terenowych i pracy dramaturgicznej powstały przedstawienia twórczo nawiązujące do dzieł Tadeusza Różewicza i Różewiczowskiego bohatera. To opowieści o nas samych, wrocławianach, snute w okolicach miejsc, w których mieszkał Tadeusz Różewicz: bloku na ul. Glinianej 55 kamienicy na ul. Januszowickiej 13, willi na ul. Promień 16.

Przegląd jest częścią rozpoczętego w 2018 roku projektu „Teatr na faktach”.