Drodzy Bajkopisarze!!!

Tegoroczna Piernikowa Chata zaprasza Was do podwodnych światów, byście współtworząc Ocean Baśni poczuli się jak ryby w wodzie. Szykujemy dla Was prawdziwie wodne atrakcje, a dobrze wiecie, że nasze niespodzianki nigdy nie są tylko patykiem na wodzie pisane. Chcemy razem z Wami drążyć literacką wyobraźnię niespiesznie, ale skutecznie - jak woda drąży skałę. Liczymy na wspaniałe konkursowe teksty, byle tylko trafiły do nas nie później jak 17 lutego 2022, a nie przepadły po drodze jak kamień w wodę!

Na 14 Festiwal Bajkopisarzy „Piernikowa Chata” złożą się jak zawsze konkurs na najpiękniejszą baśń i warsztaty dla dzieci w wieku 10-12 lat. Konkurs jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należy napisać baśń na jeden z trzech podanych przez nas tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i kandydat na bajkopisarza znajdzie się w dziesiątce półfinalistów - trzeba sprostać kolejnemu zadaniu (nie, to nie oznacza, że wpadacie z deszczu pod rynnę!). Podczas uroczystej Gali, w sali szczelnie wypełnionej publicznością, bajkopisarz zamienia się w bajarza, prezentując na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

A zadanie łatwe nie jest, bo tworzywo literackie w formie pisanej i mówionej to dwa zupełnie inne światy, posługujące się kompletnie odmiennymi środkami wyrazu! Sednem prezentacji na scenie ma być żywe słowo – takie, którym można oczarować słuchacza, a umieć zaciekawić tym, o czym się mówi, to wielka sztuka!

Piernikowa Chata to także obecność gości. Półfinaliści mogą liczyć na pomoc Agnieszki Gil, wrocławskiej autorki książek dla dzieci i dorosłych, by podczas konsultacji literackich przeanalizować napisaną przez siebie baśń pod kątem atrakcyjnego opowiedzenia jej na scenie. Uczestnicy II etapu będą mieli także okazję popracować na warsztatach żywego słowa  z Edytą Skarżyńską - aktorką Teatru Lalek we Wrocławiu, by przygotować ustną interpretację swojego tekstu.

Czekać na Was będą nagrody rzeczowe i nie lada gratka - warsztaty copywriterskie! Spędzimy razem z finalistami konkursu pełen wrażeń dzień we wrocławskiej agencji marketingowej Cięty Język, by wspólnie poznawać język reklamy i stworzyć projekt kampanii promocyjnej na rzecz ochrony wody - wszak WODA jest naszym ziemskim skarbem! Jako partner festiwalu dołącza do nas również wrocławskie Hydropolis, które ma dla Was nagrodę specjalną ;-)

Tematy prac konkursowych do wyboru:

1. Podwodny świat
W rzekach, jeziorach czy morzach istnieje podwodny świat. Posłuż się podwodnym kostiumem, miejscem akcji, tworząc baśniową historię ilustrującą przesłanie: Życie w zgodzie - to jest sztuka. Zgody zawsze warto szukać.

2. Wszystko płynie
Nie można wejść dwa razy do tej samej rzeki – płynąca woda symbolizuje upływ czasu i nieuchronność zmian. Baśnie pełne są czarodziejskich eliksirów, magicznych kąpieli odmieniających bohaterów, czarownych studzienek, wodospadów i źródełek, nieprzebytych mórz, czy rzek. Wykorzystaj symbolikę wody i wymyśl baśniową historię, w której bohater przekonuje się, że szczęście w życiu przynosi otwartość na zmiany. 

3. Nowe szaty starej baśni: do wyboru są "Żywa woda" lub "Królowa Śniegu" - opowieści w których żywioł wody odgrywa wielką rolę! 
Użyj motywów z wybranej przez siebie baśni i stwórz własną historię lub antybaśń. Pamiętaj o przesłaniu!

 • konkurs adresujemy do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Wrocławia i powiatu wrocławskiego
 • pamiętaj, by twoja praca zawierała w sobie cechy baśni, a więc tajemnicze przygody, niezwykłych bohaterów, magię, zwycięstwo dobra nad złem oraz ważne przesłanie, które wynika z opowieści.
 • praca nie może być wcześniej publikowana bądź nagradzana w innych konkursach

 • obowiązująca forma:
  - opis w nagłówku pracy: własny tytuł baśni; realizowany w pracy temat, numer szkoły oraz klasy
  - elektroniczny plik Worda z konkursowym tekstem (w nazwie pliku imię i nazwisko uczestnika konkursu) wysłany na adres: katarzyna.sipko@swiatowid,net.pl oraz wysłana poprzez tu dostępny formularz  ->  KARTA  UCZESTNIKA  
  - dopuszczamy czytelne rękopisy, ale wtedy należy je przesłać w trzech egzemplarzach (oryginał i dwie kserokopie) tradycyjną pocztą na adres ODT Światowid, ul. Sempołowskiej 54A, 51-661 Wrocław, dołączając kartę zgłoszenia zgodną z informacjami wymaganymi na  KARCIE  UCZESTNIKA 
  uwaga! W konkursie biorą udział tylko prace z wysłaną kartą zgłoszenia 

 • zgłoszenie zbiorowe - nauczyciele kierujący prace swoich uczniów na konkurs proszeni są o wypełnienie i przesłanie formularza -> KARTA ZGŁOSZENIA ZBIOROWEGO. Pliki z pracami konkursowymi prosimy wysłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Karty uczestnika konkursu powinni wypełnić rodzice/opiekunowie dzieci ->   KARTA  UCZESTNIKA  

Terminarz festiwalu:

17 lutego 2022 r. | termin nadsyłania zgłoszeń

23 lutego 2022 | ogłoszenie listy nazwisk półfinalistów na www.swiatowid.net.pl; informacje zostaną przesłane także na adresy mailowe podane w kartach zgłoszenia (rodzic i nauczyciel).

25-26  lutego 2022 | konsultacje literackie z Agnieszką Gil

5-20 marca 2022 (weekendowo) | warsztaty żywego słowa z Edytą Skarżyńską

Grafik konsultacji i warsztatów ustalimy w porozumieniu z prowadzącymi i opiekunami uczestników 

25 marca 2022 godz. 10.00-14.00, sala widowiskowa 301 - Gala festiwalu, konkurs na najpiękniejszą baśń z udziałem publiczności - dzieci z klas uczestników konkursu ;-) -> jury dziecięce!
26 marca 2022 godz. 11.00 zwiedzanie Hydropolis z przewodnikiem; godz. 12.00 warsztaty w Hydropolis
27 marca 2022 - warsztaty copywriterskie w Agencji Marketingowej Cięty Język godz. 10.00

14. Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata Regulamin konkursu na najpiękniejszą baśń_2022 

koordynator: Katarzyna Sipko, tel. 536 88 66 58