13 maja | 19.00 | wstęp wolny

Recital Karoliny Kobielusz pt. „Na łzach ja z serca rosnę” jest pokłosiem nagrody specjalnej, którą wokalista otrzymała w konkursie na interpretację piosenek z repertuaru Anny Szałapak w ramach IV Inspiracji-Interpretacji w Światowidzie. To pierwszy samodzielny koncert w dorobku młodej artystki. Autorsko dobrany program jest przewodnikiem po wielu odcieniach i nietuzinkowościach piosenki jako gatunku, ale też estetyki. Spotkaniem z poezją w myśl idei, że wszystko może się nią stać.

Nieoczywiste wzruszenia, słowa i melodie, które nucimy w dysonujących akordach. Świat piosenki bywa trudną, okrutną wręcz dla uczuć rozrywką. Aktorska, współczesna, ludowa, smutna, rytmiczna, wesoła – jaka z nich poruszy najbardziej współczesnego?

W programie obok klasycznego repertuaru poezji śpiewanej i piosenki aktorskiej „O siwa mgło”, „Taki pejzaż”, „Jeszcze zima”) wokalistka proponuje również utwory ludowe („Bandoska”) oraz szereg przejawów piosenki we współczesnej muzyce niezależnej z Polski i świata (utwory zespołu Księżyc, Caroline Polachek i Eartheater w autorskich rearanżacjach). Nie zabraknie też przykładów z repertuaru Anny Szałapak – „Żywa woda” i „Scherzo”, których interpretacje przyniosły Karolinie I miejsce na „Inspiracjach-Interpretacjach” (2021).

O wyjątkowości wieczoru zadecyduje nie tylko uważna i czuła praca Karoliny z interpretacją tekstów utworów i performatywność ich wykonań, ale również dbałość oraz kreatywność w aranżacji warstwy muzycznej. Zaproponowane przez nią dźwięki będą lawirować od chançonowego sznytu, przez transowy czar, aż po ambietalną zadumę.

W wykreowaniu tej brzmieniowej atmosfery wokalistce pomoże na scenie zespół w składzie: Joanna Kwapień (skrzypce), Dominik Mąkosa (pianino elektryczne), Michał Wdowikowski (perkusja, elektronika).

Recital został sfinansowany ze środków nagrody specjalnej Festiwalu Inspiracje-Interpretacje we Wrocławiu. 
Prapremiera: 13 maja 2022 na scenie Ośrodka Działań Twórczych Światowid