3 grudnia | 17:00 | wstęp wolny

Roman Kołakowski

Poeta, pieśniarz, kompozytor, dramaturg, tłumacz, reżyser, charyzmatyczny artysta przez wiele lat związany z Wrocławiem i jego jednym z najważniejszych festiwali - Przeglądem Piosenki Aktorskiej. Pojawiał się na scenie nie tylko jako bard śpiewający o wolności. Mówił do nas poprzez własną poezję, a także słowami innych pieśniarzy - m.in. Toma Waitsa, Nicka Cave'a, Bułata Okudżawy, Jacques'a Brel'a, czy Stinga, których teksty piosenek tłumaczył, przybliżając twórczość tych artystów polskiej publiczności. "Był jednym z nielicznych twórców, którzy w tak doskonały i jednocześnie wyrazisty sposób potrafili pięknymi słowami opowiadać o rzeczach prostych, a i prostymi słowami – o rzeczach pięknych." 

Czas na Herbatę... Herbatka w oparach nostalgii...

- Na początku Waits, „Kwiatki z polskiej rabatki”, które zaśpiewaliśmy we dwóch w Opolu, później „Przygody Tomka Sawyera” w Polskim, w końcu „Opera za Trzy Grosze” w Capitolu i jeszcze wiele, wiele więcej. Jeśli są takie piosenki, które śpiewam na scenie od 20 lat to są to piosenki z tekstami Romana - wspominał Konrad Imiela. Całkiem nie tak dawno trwała jeszcze ich wspólna praca w Capitolu  nad Mockiem… niestety niedokończona. Gośćmi festiwalowego prologu - spotkania poświęconego Romanowi Kołakowskiemu będą jego bliscy i współpracownicy: Agata Klimczak-Kołakowska, Leszek Zduń i Urszula Orłowska (zaproszony także Konrad Imiela nie może wziąć udziału w festiwalu z powodu pozytywnego testu covid). Rozmowę poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca programy radiowe i podcasty poświęcone piosence literackiej.

Konkurs

Sercem Inspiracji-Interpretacji jest konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Romana Kołakowskiego, który wypełni drugą część wieczoru. Dla uczestników ów konkurs oznacza także pełne dwa dni pracy przed samym występem - z festiwalowym trenerem technik mowy (w tej roli Małgorzata Król-Sozańska) i akompaniatorami (Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek). Trudność polega na tym, że to co przygotowało się we własnym zakresie, zgłaszając swój udział w festiwalu, trzeba przełożyć podczas warsztatów na pełnowymiarową konkursową prezentację.

Wokalistki (bo ostatecznie konkursowa grupa ma wyłącznie żeński skład) pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nie piosenek znalazły się m.in.: "Świt, świt", "Piosenka starych kochanków", "Denuncjacja deklinacji", "Wilga", "Przekleństwo Millhaven", "Morenica". Program koncertu zaprezentuje Romana Kołakowskiego zarówno jako autora, tłumacza, jak i kompozytora.

Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda. Przy fortepianie: Dominik Mąkosa i Robert Jarmużek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Agatę Klimczak-Kołakowską, Leszka Zdunia i Teresę Drozdę. Pula nagród to statuetka V Inspiracji-Interpretacji, suma 9 tys. zł. (o jej podziale zadecydują jurorzy) oraz 5 tys. na realizację recitalu dla autorki najciekawszej interpretacji. 

Zobacz -> program koncertu 

Wystąpią... 

Anna Beyer-Sarnicka, Kinga Janicka, Anna Jastrzębska, Katarzyna Miednik, Marta Olszewska, 

Magdalena Pogorzelska, Aleksandra Robak, Gabriela Szmel, Ewa Środoń-Prokulewicz, 

Marta Wieczorkiewicz, Judyta Wojtala, Katarzyna Żbel

Jurorzy, goście, zespół 

Agata Klimczak-Kołakowska
Agata Klimczak-Kołakowska
leszek Zduń
leszek Zduń
Teresa Drozda
Teresa Drozda
Tomasz Broda
Tomasz Broda
Urszula Orłowska
Urszula Orłowska
Małgorzata Król-Sozańska
Małgorzata Król-Sozańska
Dominik Mąkosa
Dominik Mąkosa
Robert Jarmużek
Robert Jarmużek
Partnerzy