Drodzy Bajkopisarze!!!

Tegoroczna już piętnasta Piernikowa Chata będzie prawdziwie bohaterska! Dlaczego? Festiwal Bajkopisarzy 2023 poświęcamy właśnie baśniowym bohaterom. To na kreacji bohaterów skupi się najnowszy konkurs, do udziału w którym serdecznie Was zapraszamy!

Nasz festiwal to zarówno konkurs na najpiękniejszą baśń, jak i warsztaty twórcze dla dzieci. Konkurs może nie wymaga bohaterstwa, ale jest nie lada wyzwaniem! Nie tylko należy napisać baśń na jeden z trzech podanych przez nas tematów, ale jeśli baśń spodoba się jurorom i uczestnik znajdzie się w dziesiątce finalistów - trzeba sprostać kolejnemu zadaniu. Podczas uroczystej Gali, w sali szczelnie wypełnionej publicznością, bajkopisarz zamienia się w bajarza, opowiadając na scenie wcześniej napisaną przez siebie historię.

Piernikowa Chata to także obecność gości. Laureaci etapu pisemnego mogą liczyć na pomoc Agnieszki Gil, wrocławskiej autorki książek dla dzieci i dorosłych, by podczas konsultacji literackich przeanalizować swój tekst pod kątem stworzenia na jego bazie atrakcyjnej opowieści na scenie. Uczestnicy ustnego etapu będą mieli także okazję popracować na warsztatach żywego słowa z Edytą Skarżyńską - aktorką Teatru Lalek we Wrocławiu, by przygotować opowieść pod kątem interpretacji.

Czekać na Was będą nagrody: książki z ciekawymi bohaterami, wspólne wyjście do teatru oraz warsztaty dramatopisarskie, które poprowadzi gość specjalny festiwalu, autorka sztuk teatralnych - Maria Wojtyszko!

Tematy do wyboru:

1. „Popatrz! Domek z piernika! Czy to sen? Nie! Domek nie znika.”
Cytat pochodzi rzecz jasna z bajki „Jaś i Małgosia” napisanej wierszem przez Jana Brzechwę. Jak wiesz baśniowi bohaterowie to nie tylko ludzie, czy zwierzęta, bywają nimi też ożywiane przedmioty – jak np. Pasterka i Kominiarczyk – porcelanowe figurki stojące na komodzie z baśni J. CH. Andersena. Nadszedł czas, by nasza tytułowa Piernikowa Chata stała się pełnoprawnym bohaterem baśni! Jaką będzie bohaterką w Twojej opowieści? Możesz posłużyć się motywami bajki Jaś i Małgosia, ale to nieobowiązkowe. Skąd się wzięła, kto w niej mieszkał (a może była samotnicą) i dlaczego Piernikowa Chata była tak wyjątkowa? Wymyśl historię, w której Piernikowa Chata jest postacią główną. Pamiętaj, że w baśniach wygrywa dobro i ważne jest przesłanie opowieści.

2. Bohaterski bohater
Słowo bohater ma podwójne znaczenie. Bohater to postać (realna lub fikcyjna), której charakter i losy poznajemy, czytając książki, oglądając filmy lub sztuki w teatrze. Bohaterem nazywamy także osobę odważną, dokonującą wielkich czynów, potrafiącą stanąć w obronie innych lub przeciwstawić się ogółowi w obronie ważnych wartości (np. sprawiedliwości lub prawdzie). Napisz baśniową historię, w której główna postać to osoba potrafiąca zdobyć się na bohaterstwo. Możesz wykorzystać przesłanie „Odwaga siły wymaga” lub wymyślić własne. Pamiętaj o cechach baśni: niezwykłe przygody, walka dobra ze złem, magia.

3. Nowe szaty starych baśni | Moc przeciwieństw charakterów
Czy pamiętasz, że w baśniach często występują przeciwstawni bohaterowie? Zdarza się, że należą do jednej rodziny jak Złe Siostry i Kopciuszek, głupi Jaś i jego bracia (z baśni Andersena „Głupi Jaś”), Wania i jego bracia (z baśni „Konik Garbusek), dwie Dorotki z baśni Janiny Porazińskiej („Dwie Dorotki”). Wykorzystaj motywy z podanych baśni i stwórz własną opowieść. Pamiętaj o cechach baśni (niezwykłe przygody, walka dobra ze złem, magia) i przesłaniu.

Dane realizacyjne:

  • konkurs adresujemy do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych Wrocławia i powiatu wrocławskiego
  • praca konkursowa musi zawierać w sobie cechy baśni, a więc tajemnicze przygody, niezwykłych bohaterów, magię, zwycięstwo dobra nad złem oraz ważne przesłanie, które wynika z opowieści
  • praca nie może być wcześniej publikowana bądź nagradzana w innych konkursach

Obowiązująca forma:

  • opis w nagłówku pracy: własny tytuł baśni; realizowany w pracy temat, nazwa szkoły i miejscowość oraz numer klasy
  • elektroniczny plik Worda z konkursowym tekstem lub dobrej jakości skan z czytelnym rękopisem (w nazwie pliku imię i nazwisko uczestnika konkursu) wysłany na adres: katarzyna.sipko@swiatowid,net.pl oraz wysłana poprzez tu dostępny formularz -> KARTA UCZESTNIKA
  • w konkursie biorą udział tylko prace z wysłaną kartą zgłoszenia!

Zgłoszenie zbiorowe

Terminarz festiwalu:

17 lutego 2023 r. | ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń

1 marca 2023 | ogłoszenie listy nazwisk półfinalistów na www.swiatowid.net.pl; informacje zostaną przesłane także na adresy mailowe podane w kartach zgłoszenia (rodzic i nauczyciel).

4-5 marca 2023 | konsultacje literackie z Agnieszką Gil

11-26 marca 2023 (weekendowo, w wymiarze 3x 30 min dla każdego uczestnika) | warsztaty żywego słowa z Edytą Skarżyńską

UWAGA! Grafik konsultacji i warsztatów ustalimy telefonicznie w porozumieniu z prowadzącymi zajęcia i opiekunami uczestników.

31 marca 2023 godz. 10.00 -14.00, sala widowiskowa 301 | Gala festiwalu, konkurs na najpiękniejszą baśń z udziałem publiczności - dzieci z klas uczestników konkursu ;-) -> jury dziecięce!

1 kwietnia 2023 godz. 10.00-14.00 | warsztaty dramatopisarskie z Marią Wojtyszko

15. Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata -> Regulamin konkursu Piernikowa Chata 2023

koordynator: Katarzyna Sipko, tel. 536 88 66 58