4 grudnia | 17:00 | wstęp wolny

Anna Szałapak

Związana z krakowską Piwnicy pod Baranami śpiewała teksty poetyckie najwyższej próby: Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Michała Zabłockiego, Agnieszki Osieckiej. Na scenie doceniała rolę gestu i rekwizytu - rozpuszczenie włosów, zerknięcie w lustro, otulenie chustą, zapalenie świecy, włożenie kapelusza, biel sukni, ten pewien rodzaj dystynkcji, błysk w oku - współtworzyły aurę jej koncertów. Piosenka jest małym dramatem - uważała wokalistka - w dwóch, trzech minutach trzeba zawrzeć jakąś historię, przedstawić czyjś los. Jest to niezmiernie trudne, ale przez to ciekawe.

Herbatka w oparach nostalgii...

Jechać z Anią Szałapak w trasę, na koncert, spotkanie autorskie to była zawsze wielka przyjemność. Ale też odpowiedzialność – woziliśmy damę. Tak, damę. Kruchą, delikatną, która chciała być adorowana; tak po dawnemu, po staroświecku. Podczas wieczoru będzie okazja po temu, by autor tych słów, pianista i akompaniator Konrad Mastyło, podzielił się także innymi anegdotami z czasów wspólnej pracy. Razem z nim Annę Szałapak wspominać będzie drugi "piwniczanin" - wokalista Jacek Wójcicki. Spotkanie poprowadzi Teresa Drozda - od lat przygotowująca radiowe programy poświęcone piosence literackiej.

Konkurs

Sercem Inspiracji-Interpretacji jest sobotni konkurs na interpretację piosenek z repertuaru Anny Szałapak, który wypełni drugą część wieczoru. Dla uczestników ów konkurs oznacza także pełne dwa dni pracy przed samym występem - z festiwalowym trenerem technik mowy (w tej roli Małgorzata Król-Sozańska) i akompaniatorami (Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek). Trudność polega na tym, że to co młodzież przygotowała we własnym zakresie, zgłaszając swój udział w imprezie, trzeba przełożyć podczas warsztatów na pełnowymiarową konkursową prezentację. 

Wokalistki (bo ostatecznie konkursowa grupa ma wyłącznie żeński skład) pochodzą z różnych miejsc w Polsce, uczą się, pracują lub studiują, wykonują też czasem pozamuzyczne zawody. Dla wszystkich z nich to właśnie muzyka jest największą pasją, a piosenka literacka zajmuje w niej miejsce szczególne. Wśród wybranych przez nie piosenek znalazły się m.in.: "Zaklinanie, czarowanie", "Kołysanka", Ucisz serce", Grajmy Panu",  "Żywa woda".

Przy fortepianie: Dominik Mąkosa i Tomasz Kaczmarek. W fotelach jurorskich zobaczymy ekspertów i koneserów piosenki literackiej: Teresę Drozdę, Konrada Mastyło, Jacka Wójcickiego i Jarosława Wasika. Pula nagród to statuetka IV Inspiracji-Interpretacji, suma 8 tys. zł. oraz kolejne 8 tys. na realizację recitalu dla autora najciekawszej interpretacji.

Gości i atmosferę festiwalu swoim obrazowym komentarzem udokumentuje znakomity ilustrator Tomasz Broda.

Wystąpią...

Aleksandra Bogucka, Natalia Herman, Karolina Kobielusz, Katarzyna Libront, Weronika Musiał, Agnieszka Podubny, Klaudia Wójcik, Wanesa Zacharzewska.

Informacje o uczestnikach -> TUTAJ

 Goście i zespół

Jacek Wójcicki
Jacek Wójcicki
Konrad Mastyło
Konrad Mastyło
Jarosław Wasik
Jarosław Wasik
Teresa Drozda
Teresa Drozda
Tomasz Broda
Tomasz Broda
Tomasz Kaczmarek
Tomasz Kaczmarek
Dominik Mąkosa
Dominik Mąkosa
Małgorzata Król
Małgorzata Król
Partnerzy
Stowarzyszenie Autorów Zaiks | fundator nagród
Stowarzyszenie Autorów Zaiks | fundator nagród
Art Hotel Wrocław
Art Hotel Wrocław
Sklep Dobrej Herbaty
Sklep Dobrej Herbaty
Gazeta Wyborcza Wrocław
Gazeta Wyborcza Wrocław
Radio Ram
Radio Ram
Radio Wrocław Kultura
Radio Wrocław Kultura
Radio Wrocław
Radio Wrocław
Strefa Piosenki
Strefa Piosenki
Punkt Informacji Kulturalnej
Punkt Informacji Kulturalnej
Dla Studenta
Dla Studenta
Telewizja Wrocław
Telewizja Wrocław