W kwietniu wszyscy świecimy na niebiesko - dla autyzmu!

Kolejna odsłona naszej współpracy z Zespołem Szkół Nr 16 we Wrocławiu, specjalizującym się w edukacji osób w spektrum autyzmu, ma formułę wystawy. Autorem prac jest podopieczny Szkoły - 14-letni Krzysztof.

Młody autor od wielu lat rozwija swoje plastyczne zainteresowania pod okiem nauczycieli i rodziców. Brał udział w konkursach plastycznych i wystawach na terenie Wrocławia. Prace Krzysztofa to swoiste plastyczne reportaże z odbytych podróży. Chłopca fascynuje otaczająca rzeczywistość - pejzaże miast, architektura, ulice, przyroda. Krzysztof uwielbia podróże także te kulinarne – inspirują go nowe smaki, a kuchnia to jego druga pracownia.

W pracach Krzysztofa dominuje myślenie figuratywne, wyraźne kontury konkretnych przedmiotów, które wypełnia kolorami. Na uwagę zasługuje niezwykle charakterystyczna plastyczna dewiza Krzysztofa- łaciata krowa, która powraca od wielu lat w jego twórczości.

wernisaż 5 kwietnia 2023 | 18.00 | wstęp wolny
Galeria ODT | wystawa czynna: 5-19 kwietnia 2023

"Stylowość" prac jest w dużej mierze wynikiem specyfiki zaburzenia osób z autyzmem. Porządkując otaczający je świat zewnętrzny, pełen licznych, często trudnych do przyjęcia bodźców, osoby te tworzą, szereg różnorakich schematów. Według określonego, niezmiennego schematu myślą, poruszają się, działają, a także rysują. Nie zatrzymując się jednak nad tym, że "stylowość" ta ma swoje źródło w zaburzeniu, trzeba zaznaczyć, że nadaje ona pracom poszczególnych twórców niezapomniany urok i charakter. 

Podczas naszej pracy ciągle odkrywamy nowe talenty również pośród uczniów, których zdolności manualne pozwalają tylko na zamalowywanie powierzchni papieru zespołem barwnych linii czy plam. Dostrzegamy wspaniałą ekspresję działania bądź też wielką wrażliwość i subtelność. Często prace, które tworzą nasi uczniowie wywołują w nas "artystyczną zazdrość". Pod wieloma z nich chętnie sami byśmy się podpisali.

Marta Galantowicz i Paweł Piskozub
arteterapeuci Zespółu Szkół Nr 16 we Wrocławiu