projekt muralu ODT Światowid

 

Związany z ASP Wrocław zajmuje się grafiką artystyczną, ilustracją oraz malarstwem monumentalnym. Aktywnie uczestniczy w licznych festiwalach powiązanych ze StreetArtem. Jego murale możemy oglądać w m.in w Lyonie, Dreźnie, Wrocławiu, Besancon, Lille, Krakowie, Gdańsku, Katowicach, Warszawie, czy Gdyni. W pierwszej dekadzie września malarski warsztat Wojtka Kołacza (Oteckiego) będzie okazja poobserwować na wrocławskim Biskupinie. 

Przy pętli tramwajowej Biskupin na rogu ulic Norblina i Olszewskiego artysta stworzy mural zainspirowany postacią Światowida. Temat Światowida - słowiańskiego bożka o czterech twarzach, wpisuje się także w zainteresowania artystyczne samego twórcy, którego dzieła często odnoszą się do tzw. wiedzy ludu - podań, legend, pieśni i przysłów. Tym razem zadaniem artysty było kreatywne zinterpretowanie hasła „Światowid – wszystkie strony kultury”, bo wrocławski Światowid to przecież nazwa miejskiej instytucji kultury. Autor, także od niedawna biskupinianin, cieszy się, że ma możliwość na swoim osiedlu pozostawić własny artystyczny ślad.


Przedsięwzięciu patronuje Spółdzielnia Mieszkaniowa Biskupin, właściciel budynku, ale fundatorem dzieła jest Ośrodek Działań Twórczych Światowid, do którego małą uliczką Norblina zmierza większość uczestników, prowadzonych tu artystycznych zajęć, jak i organizowanych w nim wydarzeń. Przy wejściu do Ośrodka stoi już rzeźba ceramiczna Światowida autorstwa Rytisa Konstantinaviciusa, mural będzie kolejnym artystycznym akcentem w przestrzeni publicznej Biskupina zainicjowanym przez ODT. 


Oby tylko pogoda nie pokrzyżowała planów, bo odsłonięcie malowidła ma stać się także zwieńczeniem imprezy Podwórko Artystów, która rozegra się zarówno w okolicach samego muralu, jak i w pracowniach oraz na gościnnym parkingu ODT Światowid przy Sempołowskiej 54A. W ramach dnia otwartego, na który Światowid zaprasza już 8 września 2017 w godz. 15.00-19.00 odwiedzający mogą liczyć także na plenerowe warsztaty artystyczne, jak i zapisy do sekcji oraz spotkania z instruktorami prowadzącymi zajęcia.
Katarzyna Sipko