Przerwany pandemią XIII Festiwal Bajkopisarzy Piernikowa Chata zakończyliśmy w marcu 2020 na etapie pisemnym. Powstałe na konkurs baśniowe historie napisane przez dzieci publikowaliśmy w oprawie pięknych grafik Renaty Kurczyńskiej przez całą minioną wiosnę na FB naszego ośrodka. Nadszedł czas na baśniowe opowieści, jak i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszego bajarza/bajarkę Piernikowej Chaty. 

Żałujemy, że w tym roku nie będziemy częstować Was piernikami podczas Gali, ale jest też dobra wiadomość - konkurs ustny zrealizujemy w formie NAGRAŃ, które odbędą się u nas w ośrodku. Jurorki: Roksana Jędrzejewska-Wróbel (autorka książek dla dzieci i młodzieży), Anna Fluder (dziennikarka Radia Ram/ autorka audycji Półka z książkami) oraz Małgorzata Skoczylas (polonistka) obejrzą konkursowe występy dzieci w zaciszu swoich domów oraz nagrają dla nas festiwalowy werdykt. 

Drodzy bajarze i bajarki przygotowania czas zacząć! Już podczas najbliższych tygodni pod okiem Edyty Skarżyńskiej, aktorki Wrocławskiego Teatru Lalek uczestnicy II etapu konkursu będą pracować nad tym, by ich baśniowe opowieści wybrzmiały jak najciekawiej. Efekt ich starań, czyli konkursowe występy, zobaczymy online 26 marca o godz. 10.00 na FB i kanale You Tube ODT Światowid. Wtedy też swoje nagrody będzie miała okazję przyznać publiczność - koleżanki i koledzy z klas uczestników konkursu.

XIII Piernikowa Chata to czas naszej współpracy z Muzeum Miejskim we Wrocławiu. Tematy konkursu powiązane zostały z artystycznymi przedmiotami z kolekcji Pałacu Królewskiego, a dzięki wyobraźni dzieci wybrane przez nie jako inspiracja dzieła sztuki zyskały swoje drugie - baśniowe życie. Młodzi bajkopisarze i bajkopisarki będą mieć okazję zobaczyć wszystkie te przedmioty na specjalnym kuratorskim oprowadzaniu w Muzeum. Czekać ich będzie też odbiór nagród, dyplomów, jak i udział w finalizujących festiwal warsztatach literackich, które poprowadzi Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Niestety nie wszystkie elementy festiwalu uda nam się zrealizować w tym roku. Nie zaprosimy na razie nauczycieli na planowane wcześniej warsztaty inspiracji literackich, choć nad ofertą dla nich w powiązaniu z naszym festiwalem nadal pracujemy. Nie odwiedzą nas obecnie dzieci z Sobotniej Szkoły Polskiej W Oksfordzie, ale baśń Ani Parczewskiej jest do poczytania w poniższym zbiorze opowieści XIII Piernikowej Chaty.

XIII Piernikowa Chata -> konkurs pisemny | półfinałowe rozstrzygnięcia 

 

Piernikowa Chata - baśniowe ilustracje | aut. Renata Kurczyńska
Klik w zdjęcie powiększy obrazek | Klik w tytuł obrazka, przeniesie Was do świata baśni ;-)