Miłośnicy przyrody sami mogą przygotować zielnik z ciekawych roślin. Wystarczy wybrać się na spacer z aparatem fotograficznym, a potem na podstawie własnych zdjęć i wyszukanych w Internecie informacji stworzyć karty zielnika. W naszej wirtualnej Pracowni Plastycznej Hanna Zawadzka Woźniak pokaże Wam, wykorzystując różne techniki, jak można je przygotować.

Przedstawiane tu rośliny należą do popularnych chwastów, ale są jadalne, a częstokroć mają działania prozdrowotne. W cyklu pojawią się m.in mniszek lekarski, bluszczyk kurdybanek, babka zwyczajna.

ZIELNIK 

Bluszczyk kurdybanek (Glechoma hederacea) występuje w całej Europie, towarzyszył mieszkańcom naszych ziem od pradawna, bo jego obecność potwierdzają wykopaliska w słowiańskiej osadzie Biskupin. Dziś uważany za chwast powoli wraca do użytku zarówno w ziołolecznictwie, jak i w kuchni. Napary z bluszczyku regulują trawienie, stosuje się go w celu leczenia chorób wątroby, kamicy żółciowej i stanów zapalnych dróg żółciowych.

kurdybanek tusz sl

Rysując kurdybanek warto najpierw zrobić szkic ołówkiem. Charakterystyczne dla tej rośliny są długie pełzające rozłogi i drobne, okrągłe, ząbkowane liście. Kontur wzmacniamy wodoodpornym tuszem akrylowym. Szczegóły zobaczycie na filmie.

 <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie   

 

kurdybanek kolor slDrobne, niebieskie lub fioletowe kwiatki bluszczyku pojawiają się od kwietnia do czerwca. Zwróćcie uwagę jak instruktorka nakłada kolor i wykonuje cieniowania, używając kredek z tuszem (Kredki Derwent Inktense Pencils). Pamiętajcie, by łącząc kolory używać tylko małych kropli wody. Szczegóły zobaczycie na filmie.

 <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie  

 

 

Babka zwyczajna (Plantago maior) jest byliną występującą w strefie umiarkowanej. Pożytecznym surowcem są jej liście, gdy są młode można z nich przyrządzać wiosenne sałatki, bo zawierają dużą ilość witamin. W ziołolecznictwie roślina jest uważana jako antidotum przeciwko truciznom. Oczyszcza organizm z toksyn, jest pożyteczna w redukowaniu gorączki, w leczeniu infekcji oraz problemów związanych ze skórą. 

babka tusz sl

 

Babkę zwyczajną można spotkać na przydrożach, pastwiskach, brzegach wód i łąkach. Jej kwiaty przypominają świece, a okrągłe, przecięte zgrubieniami żyłek liście koją drobne rany i stłuczenia.
Rysując babkę szkic robimy ołówkiem, a następnie kontur wzmacniamy tuszem akrylowym.

 <- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie  

 

babka kolor 1 sl

 

Do wykonania konturu rysunku wykorzystaliśmy tusz akrylowy, bo nie rozmazuje się pod wpływem wody. Do nałożenia koloru instruktorka używa kredek z tuszem (Kredki Derwent Inktense Pencils). Zwróćcie uwagę jak nakładane są kolory oraz jak są łączone cienkim pędzelkiem umoczonym w odrobinie wody. 

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie   

 

Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) należy do bylin z rodziny astrowatych. Znamy go też pod nazwami: lwi lub wilczy ząb, dmuchawiec, mlecz, pępawa. Można go jeść na surowo jako dodatek do sałatek lub po ugotowaniu, czy smażeniu. Świeży sok z mniszka pobudza zwiększenie wydzielania żółci, biorącej udział w rozkładzie tłuszczów. Wyciągi z liści mają działanie przeciwzapalne.

mniszek cz b sl

Mniszek lekarski mylony jest często z pospolitym mleczem. W przeciwieństwie do mlecza kwiaty mniszka osadzone są na łodydze pojedynczo. Jak przedstawić mniszka na karcie zielnika? Zaczynamy od pracy cieniutkim ołówkiem (pentel 0,5), potem kontur pogrubiamy cienkopisem.
  
<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie   

  

mniszek kolor sl

 

Po narysowaniu konturów liścia, łodygi i kwiatów przychodzi czas na wypełnienie kolorem. W technice rysowania kredką (na filmie są  w użytku kredki polichromy faber castel) warto zwrócić uwagę na wykorzystywanie kilku odcieni jednego koloru, by uzyskać wrażenie trójwymiarowości i naturalności barw. 

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie  

 

cdn...

 Zielnik biskupiński
warsztaty w Pracowni Plastycznej Hanny Zawadzkiej-Woźniak
w ramach programu festiwalu C-Change we Wrocławiu
8 maja 2021