W Pracowni Grafiki razem z "Insektami" i Martą Lech prezentujemy elementarz technik druku. Podpowiadamy też jakich zamienników możecie użyć w warunkach domowych zamiast narzędzi i materiałów zwykle dostępnych w naszej pracowni. ;-).

żuczek slMonotypia
Technikę tę można wykonywać na kilka sposobów, ale jej rezultatem są zawsze pojedyncze unikatowe odbitki. Nasz obrazek tworzony jest tutaj z wielu elementów - liści, traw, drobnych przedmiotów, ale dla efektu finalnego odbitki znaczenie ma zarówno sam ich układ, jak i odmienność naturalnych tekstur. Pokrywając elementy farbą i układając kompozycję na gładkiej powierzchni folii po przykryciu całości papierem odbitkę możemy uzyskać odbijając ją zarówno ręcznie, jak i na prasie graficznej.

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie 

 

linoryt 2 slLinoryt 
Matrycę wykonujemy z kawałka linoleum lub elastycznej wykładziny PCV przy pomocy małego dłutka (najlepiej specjalnego do linorytu). Rowki żłobimy dłutkiem zgodnie z liniami wzoru, a następnie zobaczcie na filmie jak ściągamy warstwę podłoża wokół, by uczynić nasz wzór wypukłym. Do odbitek dobrze jest użyć farby akrylowej do linorytu, jak i papieru graficznego (wtedy moczymy go i suszymy jak na filmie).

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie


Sprawdźcie również ZAMIENNIKI , które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad linorytem.

gipsoryt techgraf slGipsoryt
Matrycę przygotujemy wylewając płynny gips w ramkę np. ulepioną z plasteliny na szklanej powierzchni.  Wzór przenosimy z papieru na gipsową matrycę z pomocą naostrzonego ołówka, a potem pogłębiamy go np. rysikiem zużytego długopisu. Zobaczcie na filmie jak zdjąć dłutkiem (lub nożykiem) warstwę gipsu wokół wzoru, tak by stał się on wypukły. W finale matrycę powlekamy farbą (np. olejną) i odbijamy obrazek na papierze.

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie

 

Ważne: gips jest miękki dlatego łatwo go zarysować, czy wyskrobać, ale trzeba być ostrożnym, żeby nie nie uszkodzić lub ukruszyć niechcący powierzchni płytki. Do zabezpieczenia i utwardzenia matrycy używa się szelaku. Pamiętajcie, by gipsową matrycę (także przed i po pociągnięciu jej szelakiem) najpierw dobrze wysuszyć tzn. odczekać dzień lub dwa przed odbijaniem wzoru na papierze! 

Sprawdźcie również ZAMIENNIKI, które możecie wykorzystać podczas domowej pracy nad gipsorytem.

robakiSzablon

Szablony w odwróconej, negatywowej formie - w połączeniu z farbą w sprayu lub naniesioną pędzlem - wykorzystywane są przez artystów street artu. My użyjemy szablonu jako matrycy, prezentując najprostszą z technik drukowania. Projektujemy, odrysowujemy na folii, wycinamy, pokrywamy farbą i przenosimy na papier. Spróbujcie sami!

<- KLIK | do trybu filmu przechodzimy klikając w zdjęcie

 

Sprawdź ;-) ZAMIENNIKI, które możesz wykorzystać w domowej pracowni grafiki.